Hermiona i Severus – A kiedy przyjdzie czas Roz. 12

ROZDZIAŁ 12 – PONOWNE OTWARCIE OCZYTANEJ

 

Kolejny dzień, kolejne niezmierzone ilości kartonów z książkami przetaczały się przez księgarnię. Zostały dwa dni do ponownego otwarcia lokalu, a Hermiona mogła z czystym sumieniem stwierdzić, że w prawie dziewięćdziesięciu procentach jest już ze wszystkim gotowa. Zostało jedynie zagospodarowanie kącika, w którym swoją promocję będzie miał pan Hughes ze swoją nową powieścią kryminalną. Książki, które podrzucił z rana jego asystent, zostały już ułożone w witrynach sklepowych oraz półkach.

 

Założyła ręce na biodra, rozglądając się wokół. Cały lokal był w przyjemnych odcieniach beżu oraz ceglanych akcentach umieszczonych na ścianach. Podłoga była z jasnego drewna, która optycznie powiększa pomieszczenie, wraz z oknami, które również zostały wymienione – teraz wpuszczały jeszcze więcej światła do wnętrza. Regały, na których stały książki były białe, wykonane z niezwykle solidnego i drogiego drewna. Na parapetach Hermiona umieściła wygodne poduszki do siedzenia. Można tam było również znaleźć kilka wygodnych puf oraz foteli wypoczynkowych. Samo wnętrze poprzez odkupienie od pani Morgan lokalu, który znajdował się obok, sprawiło, że wszystkie regały mogły stać luźno, każdy gatunek literacki miał swoje miejsce, przez co nie było ciasno, jak można było spotkać się w innych tego typu miejscach, gdzie powierzchnia użytkowa była po prostu znikoma.

 

Wciągnęła głęboko powietrze do płuc, a w oczach poczuła zbierające się łzy. Prawie się jej udało, jest już na ostatniej drodze do spełnienia życzenia pani Morgan. Musi przeżyć tylko otwarcie i już będzie po wszystkim, ponownie wróci do pracy, a klienci dostaną nowe, wyremontowane miejsce na mapie Londynu, gdzie będą mogli się okupować ulubionymi powieściami.

 

Wyciągnęła z kieszeni jeansów telefon. Odblokowała go i weszła w skrzynkę odbiorczą, tam otworzyła ostatnią i jedyną wiadomość od mężczyzny. Zagryzła nerwowo wargę, wchodząc w edycję kontaktów. Nie wiedziała, czy powinna w ogóle wprowadzać ten numer, czy ta wiadomość nie była po prostu pierwszą i ostatnią, jaką otrzymała. Jednak ciekawość i jakaś cicha nadzieja jej wewnętrznego dziecka zadecydowała za nią. Ustawiła nową nazwę kontaktu na Profesor Snape, a następnie uśmiechnęła się nieśmiało pod nosem.

 

Wpatrywała się w ekran telefonu, bijąc się ze swoimi myślami. Nie wiedząc czemu, chciała do niego napisać, chciała zapytać, jak mija mu dzień, kiedy będzie miał w planach odwiedzić ją ponownie w księgarni. Niewiele myśląc, weszła w ostatnią wiadomość i zaczęła stukać palcami w ekran.

 

– Dzień dobry profesorze, jak mija panu dzień? – przeczytała w myślach, po czym walnęła się w czoło. – Jaka ty głupia jesteś! Wymyśliłabyś już coś lepszego, jeśli tak bardzo chcesz napisać – warknęła pod nosem. Nie sądziła, że stworzenie wiadomości może być takie ciężkie. Od kilku minut siedziała i tworzyła wiadomość, a następnie ją usuwała, potem kolejną i kolejną. Zablokowała zła telefon i wcisnęła go ponownie w kieszeń spodni. – Weź się za pracę lepiej – skarciła samą siebie.

 

Krzątała się po księgarni, ścierając kurze, poprawiając książki, czy segregując różne dokumenty znajdujące się na zapleczu. Jednak jej myśli cały czas krążyły wokół telefonu spoczywającego w kieszeni. Nie rozumiała samej siebie, dlaczego, aż tak bardzo chce do niego napisać. Przecież to niemoralne mieć prywatny numer swojego profesora. Byłego profesora, poprawiła się w myślach. Usiadła na parapecie, zagryzając nerwowo wargę. Ponownie wyciągnęła telefon, weszła w skrzynkę odbiorczą i podeszła do swojego zadania, nieco już opanowana.

 

Dzień dobry profesorze! Chciałabym Panu raz jeszcze podziękować za pomoc, którą mi Pan zaoferował w księgarni. Naprawdę ją doceniam, sama nie dałabym rady z tym wszystkim. W ramach mojej wdzięczności pragnę oficjalnie Pana zaprosić na otwarcie księgarni w piątek o 17:00. Ognistej Whisky nie będzie, ale za to mogę zaoferować czerwone wino 🙂

Hermiona Granger

Właścicielka księgarni „Oczytana”

P.S. Krzywołap ma maniery na wysokim poziomie.

Raz kozia śmierć, wysłała wiadomość, a serce zaczęło jej tłuc jak szalone. Uspokój się Granger, najwyżej nie odpisze, upomniała się w myślach. Przez pierwsze dwie minuty wpatrywała się w ekran, czekając na odpowiedź, ale taka się nie pojawiła. Westchnęła i zabrała się za sałatkę z kurczakiem, którą kupiła za rogiem. Wciąż w uszach dudniały jej słowa Snape’a, że zapewne nic nie je. Była to prawda, przez księgarnie, która pochłonęła całe jej obecne życie, nie miała, nawet kiedy jeść, a co dopiero gotować. Nadziała na widelec pomidor koktajlowy i wcisnęła go do ust, gdy nagle telefon na blacie zawibrował. Odsunęła sałatkę w bok, zapominając całkowicie o posiłku i odblokowała telefon, czując delikatne wypieki na policzkach.

 

Panno Granger, złożona przez panią propozycja ani trochę nie jest kusząca. Proszę mi wybaczyć, ale oglądanie mugoli, bijących się o książki, nie należy do mojego ulubionego sposobu na spędzanie wolnego czasu.

Severus Snape

Mistrz Eliksirów

P.S. Widocznie owe maniery Krzywołap przejął od Pani, Panno Granger.

 

Zagryzła wargę, czując oblewające ją poczucie żalu. Nie będzie go. Nie zjawi się na otwarciu księgarni. Nie miała pojęcia, dlaczego tak naprawdę liczyła, że się zjawi. Być może powoli przyzwyczajała się do jego obecności? Lubiła, jak zjawiał się bez powodu, bez żadnej zapowiedzi, tak po prostu, jak miał w zwyczaju robić od jakiegoś czasu. Musisz się zmierzyć sama ze swoimi demonami, Hermiono, pomyślała. Przeżyłaś wojnę, dasz radę w otwarciu księgarni, dodała jeszcze na koniec.

 

Ponownie zaczęła stukać w ekran telefonu. Nie spodziewała się, że odpowiedź wypłynie z jej strony tak szybko. Zanim się obejrzała, wiadomość została wysłana. Pod nosem raz jeszcze przeczytała, co stworzyła, modląc się w duchu, aby nie wyłapała żadnego błędu – to zapewne Snape wypominałby jej do końca życia.

 

W takim razie trudno, wino będę musiała wypić sama. Nie można pozwolić, by się zmarnowało, prawda? Profesorze, to, w jaki sposób lubi spędzać Pan wolny czas?

Hermiona Granger

Właścicielka księgarni „Oczytana”

P.S. Wypraszam sobie!

 

Wpatrywała się ciemny ekran telefonu, oczekując na wiadomość zwrotną. Po kilku ciągnących się w nieskończoność minutach telefon zawibrował, przez co o mały włos nie upuściła go na podłogę. Szybko się zreflektowała i kliknęła ikonkę z nową wiadomością. Nie wiedząc czemu, poczuła dziwną ekscytację, otwierając wiadomość od mężczyzny. Chyba to naprawdę niemoralne mieć jego numer, pomyślała. Przełknęła gulę, czytając pod nosem wiadomość od profesora Snape’a.

 

Nie interesuj się, panno Granger. Co za dużo to niezdrowo. Nie znasz tego przysłowia?

Lepiej zajmij się czymś pożytecznym, a nie wypisujesz do starszych mężczyzn. Wstydź się.

Severus Snape

Mistrz Eliksirów

P.S. Poprawnie będzie „Hermiona Smarkata-Kluska Granger”.

 

Zaśmiała się gardłowo. Merlinie jaki ten człowiek jest niemożliwy, pomyślała, kręcąc z niedowierzaniem głową. Wstydź się, przeczytała na głos te dwa słowa i już mogła oczami wyobraźni ujrzeć, jak Snape uniósł brew ku górze w charakterystyczny dla niego sposób podczas pisania tej wiadomości. Chciała mu odpisać, że wcale nie jest „Hermioną Smarkatą-Kluską Granger”, ale zrezygnowała. Miał rację, powinna zająć się czymś pożytecznym, a nie korespondowanie z nim. Już chciała wysłać ostatnią wiadomość, że on również wypisuje do młodszych kobiet, ale powstrzymała się, podroczy się z nim kiedy indziej, teraz ma coś innego na głowie. Otwarcie księgarni samo się nie zrobi. Merlinie dopomóż!

 

– Przepraszam. Pani Granger? Hermiona Granger?

 

Podskoczyła, łapiąc się za serce. Tak była pochłonięta we własnym świecie, rozmyślając o byłym nauczycielu, że nawet nie zdała sobie sprawy, że przed nią pojawił się mężczyzna, z kolorową czapką na głowie, a u nogi kurczowo trzymał jakąś paczkę, która sięgała mu do pasa. Wcisnęła telefon w tylną kieszeń spodni, wyszła zza lady i spojrzała na pracownika firmy kurierskiej.

 

– Tak to ja, mogę w czymś pomóc?

– Mam przesyłkę dla pani, o tutaj pani podpisze – podstawił jej pod nos skrawek papieru z długopisem.

– Ale ja nic nie zamawiałam – spojrzała na niego to na paczkę.

– Panienko ja, tu tylko dostarczam, adres się zgadza, nazwisko się zgadza, więc o co chodzi? – uniósł brew ku górze, patrząc na nią, jakby postradała rozum.

– Jest opłacona?

– Tak. Proszę podpisać – ponownie podsunął jej kartkę pod nos. Nie chciała się z nim kłócić, więc chwyciła papier, na ladzie złożyła swój podpis i oddała mu skrawek papieru. – Miłego dnia życzę, do widzenia.

– Do widzenia – i zostawił ją z wielką paczką, o pochodzeniu, którym nie miała pojęcia.

 

Przyniosła nóż do papieru, oglądając paczkę z każdej strony. Była ciężka, dość sporych rozmiarów, a nie wyglądało to na dostawę książek.

 

– Jest z Exmouth.

 

Przeczytała pod nosem listę przywozową, która była na paczce. Dopiero po chwili zdała sobie sprawę, że to właśnie w Exmouth przebywa pani Morgan. Czując przyśpieszone bicie serca, za pomocą nożyka otworzyła paczkę. Ostrożnie próbowała wyciągnąć górą, to co znajduje się w środku, ale było to zbyt ciężkie, więc położyła paczkę ostrożnie na podłodze i kucnęła, próbując ją wysunąć z opakowania. Pod palcami wyczuła styropian, a po chwili przed nią ukazało się coś, owinięte w folię bąbelkową, mające w czterech rogach styropian, zapewne chroniące ową rzecz przed uszkodzeniem. Na środku ujrzała przyklejoną kartkę, więc szybko ją chwyciła.

 

Panno Granger, wierzę, że prezent na otwarcie księgarni będzie pasował idealnie. Jacqueline nie ma o nim pojęcia, ale jestem pewien, że znajdzie pani dla Niej godne miejsce.

Z wyrazami szacunku

Dr hab. George Thomson

Założyciel i Ordynator Kliniki Onkologii w Exmouth

Kuzyn Jacqueline Morgan

P.S. Jacqueline bardzo dobrze znosi chemię, liczę, że w wirze pracy znajdzie pani chwilę, aby odwiedzić ją w Exmouth, byłaby przeszczęśliwa.

 

Ostrożnie rozcięła folię bąbelkową a jej oczom, ukazało się płótno, a na nim z wdziękiem patrzyła na nią, uśmiechnięta pani Morgan, spod grubej i solidnej oprawy. Hermiona usiadła na podłodze i ze łzami w oczach przejechała ostrożnie po policzku kobiety. Nawet płótno oddało prawdziwy blask tęczówek kobiety, tego niebieskiego spojrzenia, którym obdarowywała ją każdego dnia pani Morgan. Prezent, jaki otrzymała od doktora Thomsona, sprawił, że poczuła przyśpieszone bicie serca. Dopiero teraz zdała sobie sprawę, że portret kobiety jest jedyną rzeczą, której tu brakowało. W końcu to pani Morgan stworzyła i wykreowała Oczytaną, pielęgnując ją przez ostatnie dwadzieścia lat swojego życia.

 

– Pani Morgan, będzie pani wisieć na honorowym miejscu – uśmiechnęła się ciepło, spoglądając na portret, a słone łzy mimowolnie spłynęły po jej policzku.

 

~*~

 

– I jak Krzywołap? Może być?

 

Obróciła się wokół własnej osi, spoglądając na towarzysza, który siedział w fotelu. Jakby rozumiejąc powagę sytuacji, przechylił łepek w bok i mruknął pod nosem. Hermiona uznała to za pozytywną odpowiedź ze strony Krzywołapa i obróciła się w stronę lustra. Sukienka, którą kupiła kilka dni temu leżała na niej idealnie, co prawda podkreślała trochę wychudzoną sylwetkę dziewczyny, ale już nie mogła nic z tym zrobić. To, że nie miała czasu jeść, było wynikiem stresu i dużą ilością obowiązków spoczywających na jej barkach przez ostatnie tygodnie. Spryskała się perfumami, na usta jako ostatni etap makijażu nałożyła cielisty kolor szminki i odgarnęła kosmyki włosów za ucho. Postawiła tego dnia na rozpuszczone włosy, a nawet tego dnia szczęście jej dopisywało i włosy, które zawsze były jedną wielką kupą siana, dziś ułożyły się w delikatne, wdzięczne fale. Wsunęła stopy w nowo zakupione szpilki i chwyciła torebkę. Zanim opuściła sypialnie, uklęknęła przy fotelu, na którym spoczywał Krzywołap. Jej wewnętrzne dziecko uparcie siedziało w kącie, nie chcąc nigdzie się ruszać, była tutaj bezpieczna z Krzywołapem, który właśnie patrzył na nią wielkimi, złotymi oczami. Dotknęła miękkiego futra, uśmiechając się blado.

 

– Za kilka godzin będę z powrotem, miskę masz pełną jedzenia, wodę też masz świeżą. Na mnie już pora – ostatni raz podrapała go za uchem i ucałowała w nos. – Czy to normalne, że rozmawiam z tobą? – zapytała samą siebie. – No nic widzimy się niedługo, błagam Krzywołap, nie zdemoluj mi tym razem mieszkania – spojrzała na niego znacząco, przypominając sobie ostatnią sytuację, kiedy wróciła do domu po całym dniu spędzonym w księgarni, a po całej sypialni były rozrzucone jej skarpetki. Ten jakby doskonale rozumiał, o co jej chodzi, bo po chwili obrócił się do niej tyłem, wysoko zadzierając ogon ku górze. Rzuciła mu ostatnie spojrzenie i opuściła sypialnię.

 

Droga, którą pokonała do księgarni, zajęła jej dość sporo czasu, zważając na nowe szpilki, które ostatnio zakupiła. Co rusz łapała się na tym, aby nie stracić równowagi. To nie tak, że panna Granger nie potrafiła na nich chodzić, potrafiła i wychodziło jej to bardzo dobrze, tylko stres, który ją zżerał od środka, powodował drżenie nóg, za każdym razem kiedy stała na pasach czekając na zielone światło. Co rusz przestępowała z nogi na nogę, chcąc jak najszybciej znaleźć się w księgarni. Cieszyła się jedynie z tego, że wyszła z mieszkania, biorąc spory zapas czasu, przewidując taki obrót wydarzeń. Otworzyła drzwi, wyłączyła alarm i weszła do pomieszczenia.

 

I nastał ten dzień, którego Hermiona bała się jak nigdy przedtem. Za dwie godziny nastąpi ponowne otwarcie księgarni. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby całe przedsięwzięcie, nie równało się z hucznym i eleganckim wieczorem, do którego namówił ją pan Hughes. Wygładziła instynktownie sukienkę, rozglądając się po pomieszczeniu. Niby czuła, że wszystko jest gotowe, ale jednak co rusz się obracała, szukając czegoś, co może poprawić czy przestawić, aby wyglądało idealnie. Od samego rana wypiła tylko kilka kaw, zdecydowanie będąc zbyt zestresowaną, aby zjeść jakikolwiek posiłek. Przeszło jej przez myśl, że gdyby profesor Snape pojawił się tutaj i widząc ją w takim wydaniu, zapewne długo nie musiałaby czekać, aż podsunąłby jej pod nos coś do jedzenia. Uśmiechnęła się nieśmiało na swoją wizję, widząc przed oczami mężczyznę w czerni. Telefon spoczywający w jej torebce zawibrował nagle, wyrywając ją boleśnie z rozmyślań. Długo jej nie zajęło, aby chwycić go do ręki i odczytać wiadomość.

 

Połamania nóg, Granger.

Severus Snape

Mistrz Eliksirów

P.S. Jadłaś coś?

 

– Oczywiście, że nic nie jadłam – skomentowała pod nosem.

 

To, w jaki sposób napisał, w jaki bezpośredni sposób zapytał, sprawiły, że jej myśli krążyły wokół kamiennego domu w Rye, gdzie zapewne znajdował się mężczyzna. Ciekawe co teraz robi, czy siedzi przed kominkiem w salonie, a może rozmawia z Draconem o jego problemach w Św. Mungu, a może parzy w kuchni zapewne którąś z rzędu kawę? Ziemia do Hermiony!, zaskrzeczało jej wewnętrzne dziecko, machając do niej ręką. Potrząsnęła głową, odrzucając od siebie resztki myśli, ostatnio coś za często rozmyśla o mężczyźnie, zdecydowanie zbyt często…

 

Uznam to za trzymanie kciuków z Pana strony.

Hermiona Smarkata-Kluska Granger

Właścicielka księgarni „Oczytana”

P.S. Oczywiście profesorze, całą górę jedzenia 🙂

 

Już nie doczekała się odpowiedzi. Zapewne odczytał między wierszami jej ironiczną odpowiedź na temat spożycia niezmierzonej ilości pokarmów. Niedane jej było dłużej zastanawiać się nad tym, gdyż z zamyśleń wyrwał ją dzwonek, umieszczony tuż nad drzwiami. Obróciła się na pięcie, widząc w wejściu rudowłosą piękność odzianą w sukienkę w kolorze grynszpanu, trzymającą w jednej ręce kwiaty, a drugą mającą wsuniętą pod ramie samego Harry’ego Pottera, który prezentował się równie imponująco, co jego żona. Tuż obok nich stał Ron w eleganckiej koszuli, z ułożonymi włosami, trzymający w prawej dłoni równie godny podziwu bukiet kwiatów, jaki raczyli mieć państwo Potter.

 

I nagle wszystkie emocje, które w niej siedziały, pożerając ją od środka, wyszły na zewnątrz. Jej uśmiech pełen od ucha do ucha, nie wyglądał zbyt przekonująco, gdy w jej oczach zagościły łzy. Nie były one spowodowane smutkiem, wręcz przeciwnie. Przyszli, zjawili się tak, jak ich o to nieśmiało poprosiła, tuż po rozmowie z panem Hughesem, który zasugerował jej, że tego dnia przyda się jej parę rąk do pomocy, a ona w pierwszej kolejności pomyślała o nich. Mimo że odsunęła się od nich, poprzez wycofanie się z magicznego świata oni wciąż byli przy niej. Wiedziała, że może liczyć na ich wsparcie, w każdej możliwej sytuacji.

 

– Przyszliście! – przytuliła się mocno do każdego z nich.

 

Spojrzała na rozradowane twarze przyjaciół. Jej wewnętrzne dziecko wyszło z kąta, również uśmiechając się ciepło, ale nieco pogodniej niż robiła to w tym momencie Hermiona, którą targały wszelkie możliwe emocje. Popadła ze skrajności w skrajność. W duchu cieszyła się jak dziecko, widząc ich, a z drugiej strony czuła się podle. Oni wciąż, byli dla niej, a ona na każdym możliwym kroku ich okłamywała, zakładając na siebie maskę, zatytułowaną wszystko u mnie w porządku. Przez ostatni siódmy rok w Hogwarcie idealnie zagrała swoją rolę wzorowej przyjaciółki. Przed oczami ujrzała Snape’a, któremu zwierzyła się z tylu rzeczy, o których nigdy nie miałaby serca powiedzieć swoim przyjaciołom. Wiedziała, że zamartwialiby się o nią, a chciała tego uniknąć. A przy starszym mężczyźnie? Sama nie była pewna, co ją kierowało, wylewając z siebie swoje słabości, może to, że po prostu ją słuchał i nie oceniał. Zaakceptował, każdą jej wadę, która w niej tkwiła.

 

– Obiecaliśmy, że ci pomożemy – zaśmiał się Potter, wręczając kwiaty przyjaciółce, a za jego przykładem poszedł Ron.

– Naprawdę nie musieliście nic kupować – zarumieniła się lekko, ocierając z kącików oczu łzy.

– Już nie marudź – zaśmiał się Ron, podając jej paczkę chusteczek, które z chęcią przyjęła. – Księgarnia wygląda obłędnie! – odezwał się, próbując w jakiś sposób oderwać ją od wyimaginowanego świata, w którym właśnie siedziała. Zamrugała i spojrzała na niego, dopiero po chwili doleciał do niej sens słów chłopaka. Kiwnęła głową w akcie podziękowania.

– To chyba będzie moje ulubione miejsce – zaśmiała się rudowłosa, zajmując miejsce na parapecie, gdzie było wyłożonych kilka wygodnych poduszek do siedzenia. Harry w tym czasie ściągnął z siebie marynarkę i odłożył ją koło Ginny.

– Więc jaki jest plan Hermiono? Co mamy robić?

– Musimy zaczekać na catering, który niedługo się zjawi, wtedy rozłożymy przekąski o tam – wskazała palcem na przygotowany jeszcze wczoraj wieczorem stół. – Trzeba będzie jeszcze przynieść wino, które mam w kartonach na zapleczu i… chyba to tyle – potarła zdenerwowana ręce, patrząc na nich.

– A potem? – zapytał Ron.

– Plan wygląda następująco, ty Ron, będziesz przy panu Hughesie, będziesz podawać książki do podpisania, będziesz po prostu przy nim, gdyby coś się działo. Może być? Poradzisz sobie?

– Coś ty Mionka, no pewnie, że sobie poradzę – zaśmiał się.

– Świetnie! – uśmiechnęła się lekko. – Ja wraz z Ginny będziemy na kasie, będziemy również mieć na oku stół z przekąskami – rudowłosa pokiwała głową, zgadzając się z planem. Hermiona podeszła za ladę, gdzie po chwili wyciągnęła z jednej ze szuflad małą kamerę. Spojrzała na nią, potem na zielonookiego. – Harry dla ciebie mam najważniejsze zadanie. Mam nadzieję, że pamiętasz jak działają mugolskie gadżety? – uniosła w górę kamerę, a chłopak pokiwał głową, uśmiechając się. Oczywiście, że pamiętał. Całe dzieciństwo spędził pod dachem z Dudley’em który za każdym razem chwalił się to nowymi gadżetami, które otrzymał od wujostwa Pottera. – Chciałabym, abyś nagrał księgarnię, jak wygląda teraz, jeszcze bez klientów, a potem chciałabym, abyś uwieńczył całe wydarzenie. Możesz to dla mnie zrobić?

– Jasne – chwycił kamerę do rąk, uważnie oglądając ją z każdej strony. – Mogę zapytać, dlaczego to jest aż takie ważne?

– Chciałabym pokazać pani Morgan, jak wygląda wyremontowana księgarnia, kiedy tylko ją odwiedzę. Mam nadzieję, że się jej spodoba – dodała ciszej, czując w oczach ponownie zbierające się łzy. Ginny podeszła do niej obejmując ją mocno.

– Na pewno się jej spodoba Hermiono – dotknęła jej policzka, uśmiechając się ciepło w jej stronę. – Wierzę, że już jest z ciebie dumna, z tego, co dla niej zrobiłaś.

– A my jesteśmy dumni z ciebie – dołączył się Harry, patrząc ciepło na nią spod okularów.

– No dobra, bo zaraz się cała rozkleję – zażartowała, machając dłonią przed twarzą, aby łzy znów się nie zaczęły z nich wydostawać.

 

Dzwonek nad drzwiami ponownie dał znać o czyimś przybyciu. Ron poszedł w tamtym kierunku, oznajmiając: odbiorę. Był to pracownik jednego z lokali gastronomicznych. Przekazał paczki z jedzeniem i schłodzonym winem musującym, kiwnął głową w stronę Hermiony, zostawiając ich po chwili samych.  Harry zaoferował się, że przyniesie czerwone wino z zaplecza, oraz lodowe tacki, na których można będzie postawić białe wino, aby było w odpowiedniej temperaturze na przybycie gości. Ron oświadczył, że rozłoży jedzenie, które właśnie dostarczono. Ginny korzystając z takiego obrotu spraw pociągnęła lekko Hermionę w bok patrząc na nią ze siostrzaną miłością.

 

– Jadłaś dziś cokolwiek? Jesteś strasznie blada.

– Jakoś nie miałam ochoty, mam cały czas ściśnięty żołądek, pewnie nic bym nie wcisnęła nawet.

– Stresujesz się – oznajmiła.

– I to jak – zaczęła wyginać palce, jak to miała w zwyczaju robić od jakiegoś czasu, próbując rozładować napięcie. – Cieszę się, że jesteście, inaczej nie dałabym sama rady.

– Zawsze jesteśmy Hermiono – pogłaskała ją po plecach. – Myślałaś o tym, żeby zjawić się na jutrzejszym zjeździe absolwentów?

– Myślałam, ale nie jestem pewna.

– Nic na siłę – powiedziała spokojnie, a Hermiona zauważyła w jej oczach taką dobroć, że automatycznie przywarła do przyjaciółki, mocno ją przytulając.

 

Nie wiedziała, ile mogła trwać w tej pozycji, będąc tuloną przez Ginny. Może trwało to pięć minut, dziesięć lub cały kwadrans, nim ktoś delikatnie im przeszkodził, chrząkając. Sprawiło to, że oderwała się od Ginny. Spojrzała w stronę, gdzie dobiegł dźwięk i ujrzała pana Hughesa ubranego w elegancką koszulę i nonszalancką marynarkę, która idealnie do niego pasowała. Kiwnął głową na powitanie i uśmiechnął się ciepło, jak miał w zwyczaju robić.

 

– Pan Hughes! Cudownie pana widzieć – uścisnęła dłoń mężczyzny. – Proszę poznać moją przyjaciółkę Ginny. Ginny Potter.

– Miło mi panią poznać pani Potter – podał dłoń Ginny. – Jak mniemam żona pana Pottera?

– A skąd pan wie? – wydukała rudowłosa, patrząc to na nią, to na Hermionę.

– Już się poznaliśmy – odezwał się Harry, który podszedł wraz z Ronem do pana Hughesa. Hermiona uśmiechnęła się pod nosem, Merlinie ci to nie mają żadnego problemu z nawiązywaniem kontaktów, pomyślała, lekko przekrzywiając głowę w bok.

– Widzę, że wszystko przygotowane, a dodatkowe ręce do pomocy również się znalazły – odezwał się pan Hughes, rozglądając się po pomieszczeniu. – Wybaczą mi państwo, jeśli pójdę się przygotować? – wskazał dłonią na kącik, który był przyszykowany do publikacji jego nowej powieści kryminalnej.

– Oczywiście, że nie. Może coś do picia panu zrobić?

– Na razie dziękuję Hermiono – kiwnął uprzejmie głową i odszedł, pod pachą ściskając aktówkę.

– To ja zabieram się za kamerowanie – odezwał się żwawo Potter.

 

Za namową Harry’ego, Hermiona wzięła udział w paru ujęciach jako nowa właścicielka księgarni, oprowadzając po wnętrzu, pokazując i prezentując, każdy kąt, aby pani Morgan mogła później zapoznać się z całością lokalu. Starała się podejść do tego na spokojnie, nie pozwalając, aby stres nad nią zapanował. Ginny w tym czasie zapaliła świece, które stały na ladzie, a przyjemny waniliowy zapach rozchodził się po całym wnętrzu. Wstawiła jeszcze kwiaty do wazonów, które przyniosła z Harrym oraz Ronem i ustawiła je w widocznym miejscu, które idealnie pasowały do eleganckiego charakteru wieczoru. Ron, zanim podszedł do pana Hughesa, przyciągnął z zaplecza balony z helem, o których Hermiona nie miała pojęcia, zapewne użył magii, aby je wyczarować. Uśmiechnęła się, widząc jak rudowłosy, przystraja ostatnimi aspektami księgarnię, ustawiając je tuż przy wejściu do lokalu. Jeszcze wczorajszego wieczoru, Hermiona przymocowała wielki napis: Ponowne otwarcie Oczytanej, który teraz był wisienką na torcie, wdzięcznie wisiał naprzeciw wejścia, co idealnie pasowało z granatowymi balonami, które naszykował Ron.

 

Godzina siedemnasta zbliżała się wielkimi krokami, a Hermiona nie mogła uwierzyć, kiedy przed sklepem zaczęli gromadzić się ludzie, oczekując wielkiego otwarcia Oczytanej. Spodziewała się paru osób, ale to, co ujrzała na chodniku przed lokalem, ścisnęło ją za serce. Stali tam elegancko ubrani mężczyźni w koszulach, kobiety w pięknych skrojonych sukienkach. Zapewne sam pan Hughes zaprosił trochę gości ze swojej strony. Zauważyła również parę nastolatków żwawo rozmawiających i co chwila wychylających głowy z tłumu, aby móc zajrzeć do środka.

 

– No to zaczynamy – spojrzała na przyjaciół oraz pana Hughesa, który kiwnął jej głową, starając się dodać jej nieco otuchy.

 

Otworzyła drzwi, a ludzie zgromadzeni na chodnikach powoli zaczynali wlewać się do środka. Kojarzyła z całego tłumu dość sporo twarzy, były to sąsiadki pani Morgan, jak również starzy klienci, którzy pamiętali Oczytaną, z dawnego wnętrza. Nieznajomi dla niej ludzie, którzy również się pojawili, kładli na jej dłoniach kwiaty i muskali ją w policzek, a panna Granger absolutnie nie spodziewała się takiego miłego powitania z ich strony. Po kilku minutach, kiedy tłum, się już nieco uspokoił, rozdała wraz z Ginny kieliszki z musującym winem i stanęła na środku księgarni, obserwując tłum zgromadzony przed sobą. Wzięła głęboki wdech.

 

– Witam was wszystkich serdecznie! Nie spodziewałam się takiego tłumu na ponownym otwarciu Oczytanej – przyznała się szczerze, a parę osób zachichotało radośnie. – Niezmiernie miło mi was gościć w nowym, wyremontowanym lokalu. Niektórzy z was mnie nie kojarzą, nazywam się Hermiona Granger, jestem nową właścicielką Oczytanej – przeszedł pomruk wśród zgromadzonych, zapewne dopiero teraz zdali sobie sprawę, że nie ma wśród nich pogodnej i uśmiechniętej właścicielki, jaką była pani Morgan. Spojrzeli uważnie na Hermionę.Pragnę ten wieczór zadedykować pani Morgan, która zmaga się z chorobą nowotworową, a jej marzeniem było wyremontowanie tego lokalu, który był w jej ramionach przez ostatnie dwadzieścia lat. Byłaby przeszczęśliwa, widząc was tutaj – uniosła kieliszek w górę, a zgromadzeni goście zrobili to samo. – Wznieśmy toast za ponowne otwarcie Oczytanej i za panią Morgan, aby przeszła spokojnie leczenie i wróciła, jak najprędzej do nas – wskazała dłonią na duży obraz, który był w centralnej części księgarni. Na wszystkich spoglądała uśmiechnięta pani Morgan, spod grubej, ciężkiej ramy płótna, zapewne będąca szczęśliwą widząc zebranych tutaj gości. – Zdrowie pani Morgan!

– Zdrowie pani Morgan! – odpowiedzieli wszyscy, kosztując trunku.

– Również mam ogromną radość powitać w naszych progach pana Hughesa, który zgodził się towarzyszyć nam podczas tego wieczoru. – wskazała dłonią, a pan Hughes stanął u jej boku i uśmiechnął się ciepło w jej stronę, a następnie kiwnął głową do tłumu. – Wszyscy z państwa kojarzą doskonale pana Hughesa, który jest mistrzem swojego gatunku. Na swoim koncie ma całą pulę znakomitych powieści kryminalnych, z których większość z nich okazała się bestsellerami i utrzymują się od roku na samym szczycie listy najchętniej kupowanych powieści w Wielkiej Brytanii. Więcej o swojej nowej powieści opowie wam pan Hughes – wskazała na niego dłonią, oddając mu część tego wieczoru.

 

Hermiona stanęła za ladą i spojrzała na Oczytaną. Właśnie tak sobie wyobrażała ten wieczór. Gdyby pani Morgan tylko z nią tu była, zapewne by ją objęła w pasie i uśmiechnęła się ciepło w jej stronę, a Hermiona mogłaby się zatopić w jej błękitnych oczach, które emanowały nieskazitelną i prawdziwą dobrocią. Nawet teraz, wiedząc, że pani Morgan jest daleko od Londynu, czuła, że kobieta w jakiś nieopisany sposób jest tutaj z nią, że cały czas czuwa nad Hermioną i Oczytaną, jej małym wypielęgnowanym od dwudziestu lat dzieckiem, które trafiło w dobre ręce panny Granger.

 

~*~

 

Było po dwudziestej drugiej, kiedy udało im się posprzątać i zamknąć lokal. Emocje wciąż na niej siedziały, ciągnąc jej barki lekko w dół. Wszystko poszło idealnie, gdyby nie pomoc Harry’ego, Rona i Ginny, zapewne nie przeżyłaby tego dnia. Mimo że było już po wszystkim, wciąż czuła ogarniający ją stres wydarzeń z dzisiejszego wieczoru. Wciskając klucze do torebki, poczuła pod palcami chłodny ekran swojego telefonu. Spojrzała ukradkiem na przyjaciół, którzy właśnie rozmawiali między sobą i wyciągnęła telefon, mając cichą nadzieję, że będzie czekać na nią wiadomość od pewnego mężczyzny o hebanowym spojrzeniu. Poczuła lekkie ciepło na policzkach, kiedy zauważyła wiszącą nieodczytaną wiadomość. Z bijącym sercem otworzyła ją.

 

Mam nadzieję, że przeżyłaś ten wieczór Granger. Liczę na zdanie relacji.

Severus Snape

Mistrz Eliksirów

I poczuła się lekko, tak po prostu. Cały ciężar, który siedział na jej barkach, jakby został zdjęty, a ona uśmiechnęła się pod nosem. Już nic mu nie odpisała, wiedziała, że zdana relacja będzie najlepiej brzmiała na żywo, a możliwość spotkania się z nim raz jeszcze była naprawdę kusząca. Chowając telefon do torebki zauważyła wredny uśmieszek Ginny.

 

– Co jest?

– Z kim tak piszesz? – spojrzała na nią, a w świetle latarni mogła zauważyć mały błysk w oczach przyjaciółki. Poprawiła torebkę na ramieniu, odrzuciła włosy do tyłu i spojrzała na Ginny starając się, aby jej głos brzmiał jak najbardziej przekonująco.

– Sprawdzałam godzinę.

– Jasne, jasne – zaśmiała się.

– Odprowadzimy cię, nie będziesz sama wracać o tej porze – oświadczył Potter, chwytając za dłoń swoją żonę. Chciała się z nim kłócić, że wcale nie muszą jej odprowadzać, że nie chce robić problemu, ale wiedziała, że z nim nie wygra tak łatwo, więc jedynie pozostało jej zgodzić się z Harrym, który swoją drogą był nieugięty w dyskusjach.

– Całkiem w porządku ten pan Hughes – powiedział Ron, a jej przyjaciele pokiwali głowami, zgadzając się z nim. – Jesteś z nas zadowolona Mionka, sprawdziliśmy się? – zaśmiał się Ron, lekko posyłając jej sójkę w bok.

– Oczywiście, że tak! Nie wiem, co bym bez was zrobiła – powiedziała całkiem poważnie, patrząc na nich. – Wiecie co, nie wiem, czy zjawie się na jutrzejszym zjeździe absolwentów.

– Hermiono – odezwał się Ron, patrząc na nią z góry. Mimo że miała buty na obcasie, musiała zadrzeć głowę wzwyż, aby spotkać się z ciepłym spojrzeniem przyjaciela. – Gdybyś tylko się zdecydowała wiedz, że tam będziemy, nie będziesz sama. Możemy nawet wszyscy razem się tam wybrać.

– Dziękuję Ron, ale nie chcę niczego obiecywać, na chwilę obecną jestem na nie.

 

Pokiwali głową, szanując jej decyzje. Kroczyli opustoszałymi ulicami Londynu, a ona czuła, że to miasto należy do niej, że to właśnie tutaj czuje się dobrze i bezpiecznie. Pomimo otaczającej ją magii w postaci przyjaciół, czy profesora Snape’a, wciąż była do niej niepewnie nastawiona. Wciąż otaczała ją nutka strachu, czy niepewności, związanymi z demonami przeszłości, które wciąż od przeszło dwóch lat ją nawiedzały. Zatrzymała się nagle, chwytając Rona za ramię. Ściągnęła z nóg szpilki, czując pod stopami goły krawężnik. Poczuła niewyobrażalną ulgę. Nowo kupione buty były śliczne, ale niewygodne. Przez tak napięty grafik, nawet nie miała czasu, aby ich rozchodzić, więc musiała teraz lekko pocierpieć. Harry zaoferował, że przetransmutuje jej szpilki w jakieś wygodne adidasy, ale podziękowała grzecznie. Mimo wszystko po kilku godzinach spędzonych na obcasach chłód, jaki emanował z ulicznego deptaku, był wybawieniem dla jej obolałych stóp.

 

Kierowali się do mieszkania Hermiony wspominając dzisiejszy wieczór. Widziała po nich, zwłaszcza po rodzeństwie, że te kilka godzin, które mogli spędzić z mugolami, na terytorium, którego nie znają, było dla nich czymś nowym. Najbardziej potwierdzała to Ginny, która co rusz szeptała Hermionie do ucha wypytując, w jaki sposób ta dziwna maszyna wypluwa paragon, albo dlaczego ludzie płacą czymś plastikowym, oprócz zwykłych mugolskich banknotów. Dyskretnie próbowała wytłumaczyć przyjaciółce, czym jest kasa fiskalna albo w jaki sposób działa karta kredytowa, a mina rudowłosej, która otwierała co rusz szerzej oczy, była przezabawna.

 

Nagle, gdzieś w oddali ujrzała czarną postać kroczącą ku nim. Przez moment przeszło jej przez myśl, że zmierza ku nim profesor Snape, jednak światła latarni, które rzucały mdłe światło na sylwetkę, dały jej do zrozumienia, że ku nim zmierza ktoś inny, niż zakładała. To nie jest ten chód, który znała u byłego profesora, ten był nieco inny, nie miał w sobie ani grama gracji, jak to miewał Snape. Był szybki i lekko chaotyczny, przez co poczuła zimne kropelki potu na karku. Zatrzymała się nagle.

 

– Co się dzieje? – Ron pochylił się w jej stronę, uważnie studiując, każdy cal jej twarzy, gdy ta się nagle zatrzymała. – Słabo ci?

– Ron, weź mnie za rękę, ramię, obejmij mnie w pasie, cokolwiek – powiedziała, wciąż wpatrując się w jeden, ten sam punkt, kiedy czarna postać zaczęła zbliżać się ku nim. Jak w zwolnionym tempie widziała jak kroczy ku nim Max, ze swoim firmowym uśmieszkiem na ustach. Cały czas pojawiał się tak nagle, tak z zaskoczenia wpadał na nią, nawet, teraz kiedy szła z przyjaciółmi dość późną porą. Nie wiedząc czemu, zmieszała się odrobinę, widząc go. Poczuła ulgę, gdy Ron położył dłoń na jej talii i przyciągnął ją lekko w swoją stronę. Spojrzał pytająco na nią, a potem na mężczyznę, który zbliżał się ku nim.

– Kto to jest? – szepnął Ron, ale nie dała rady mu odpowiedzieć, kiedy właśnie owa postać zagrodziła im drogę, patrząc to na państwa Potter, to na nią, a to na Rona i jego dłoń spoczywającą na jej talii.

– Cześć – przywitał się, a jego głęboki głos zawdzięczał jej w uszach. Przełknęła ślinę, lustrując jego sylwetkę. Musiała przyznać, że ten irytujący drań był przystojny. Merlinie... – Jestem Max, miło mi – podał dłoń Potterowi, potem jego żonie, a na końcu zmierzył ku Ronowi, który puścił Hermionę i uścisnął niepewnie dłoń nieznajomemu.

– Hermiono, to twój znajomy? – odezwała się Ginny, a ta już w myślach ją mordowała. Nie wiedząc czemu, chciała jak najdłużej utrzymać swoją anonimowość, a ruda ze swoim niewyparzonym językiem jak zwykle musiała wszystko zepsuć. Nie możesz mieć jej tego za złe, to nie jej wina, zaskrzeczało jej wewnętrzne dziecko, a ona niestety musiała się z nim zgodzić.

– O cześć Max, popatrz, nie zauważyłam cię – udała zdezorientowaną, ale nie wiedziała, czy chłopak połknął jej małe kłamstwo. – Co tu robisz? Mieszkasz gdzieś w okolicy?

– Tylko spaceruję, a wy? Podwójna randka? – zagadał, patrząc dłużej na nią, to na Rona.

– Bo… my… – zaczęła dość koślawo, jąkając się przy tym.

– Coś ty, nie musicie mi się spowiadać – zaśmiał się gardłowo. – Hermiono, możemy zamienić słówko? – nie wiedząc czemu, jej imię w jego ustach brzmiało dziwnie. Przyjemnie, pomyślała.

– Oczywiście, słucham cię Max – odeszła z nim lekko w bok, czując na swoich plecach palące spojrzenia przyjaciół.

– To nie może być przypadek, że znów na siebie wpadamy.

– Nie rozumiem, o czym mówisz…

– Dasz się skusić na kawę? – uśmiechnął się, pokazując przy tym szereg białych zębów, a ona nie wiedząc czemu, zatrzymała wzrok na jego wargach. Przełknęła ślinę. – W ramach rekompensaty za ten wypadek z rowerem.

– Nie wiem, czy to jest dobry pomysł.

– Tylko jedna kawa Hermiono.

 

Przybliżył się odrobinę, a ją uderzył zapach jego perfum, zapewne drogich perfum. Pomyślała o telefonie spoczywającym w torebce i o mężczyźnie, z którym korespondowała, z którym nic ją nie łączyło, ale czuła, że jest jedyną osobą, która jest w stanie zrozumieć jej zbłąkaną duszę. Nie miała ochoty zawierać nowych przyjaźni, nawet jeśli tyczy się to wyjścia na kawę. Max był cholernie przystojnym mężczyzną, z tajemniczym błyskiem w oku, ale jej wewnętrzne dziecko siedziało w kącie z założonymi rękami, patrząc na nią surowo. Poczuła się zdezorientowana, z jednej strony z niewyjaśnionych dla niej przyczyn trzymała się kurczowo dziwnej relacji, jaka ją łączyła z byłym profesorem, coś na kształt porozumienia, które jej oferował. To, w jaki sposób zjawiał się w księgarni tak bez powodu, jak zjawiał się z jedzeniem, sunąc aluzję o tym, że nic nie je, czy to, że z jaką łatwością udało się jej otworzyć przed nim. Jak wspólnie obalili dzielący ich nie jeden, a kilka murów, nieświadomie zbliżając się ku sobie, tworząc dziwną relację przyjaźni, jakby Snape w jakiś sposób tolerował jej osobę.

 

Max przekrzywił głowę w bok, oczekując odpowiedzi. Zmierzyła szybko jego sylwetkę, zatrzymując wzrok dłużej na umięśnionych ramionach, a potem na twarzy, gdzie znów widniał delikatny zarost, dodając jego twarzy charakterystyczny, tajemniczy aspekt. Zgrabne kości policzkowe podkreślały jego urodę, a ona znów pomyślała o Wiktorze, w którym podkochiwała się, jeszcze będąc młodą dziewczyną. Zauważyła, jak również zatrzymał spojrzenie na jej ustach, jak jeszcze ona chwile wcześniej i nie wiedząc, kiedy poczuła dziwny dreszcz wzdłuż kręgosłupa. Jej myśli znów zawędrowały do torebki i zahaczyły o mężczyznę, który nazywał ją Smarkatą-Kluską, który obronił ją w parku, przed grupą pijanych mężczyzn, który pomagał jej w księgarni w czasie remontu, który w jakiś dziwny i pokręcony sposób nawiązał relację ze zwykle pewnym siebie i naburmuszonym Krzywołapem. Z mężczyzną, który po prostu był obecny w jej życiu.

 

– Bardzo mi pochlebia twoja propozycja Max, ale niestety muszę odmówić – powiedziała spokojnie, zaciskając nieświadomie palce na szpilkach, które wciąż trzymała w dłoni. Zauważyła w jego spojrzeniu przebłysk żalu, który spowodował u niej nagłe wyrzuty sumienia. Już chciała coś powiedzieć, ale jej wewnętrzne dziecko pokiwało na nią złowrogo palcem.

– Z racji, że…? – zapytał spokojnym głosem, prostując barki.

– Z racji tego, że nie jestem zainteresowana – uśmiechnęła się przepraszająco, starając się w jakiś sposób zahamować tę niezręczną sytuację. – Dziękuję za propozycję Max, spokojnego wieczoru.

– Teraz już rozumiem twoją odpowiedź i absolutnie ją szanuję – delikatnie dotknął jej nadgarstka, podkreślając tym samym sens swoich słów, a miejsce, w którym jego palce zetknęły się z jej nagą skórą, zapłonęły żywym ogniem. Spojrzał w jej oczy, a ona nie wiedząc czemu, chciała się już oddalić, chciała uciec od tej krępującej sytuacji – Dobranoc Hermiono.

Odszedł w przeciwległą stronę, zostawiając ich samych. Hermiona spojrzała w miejsce, gdzie Max zniknął za zakrętem. Poczuła się dziwnie. Nie potrafiła dokładnie sprecyzować swoich uczuć, wciąż czuła na barkach lekkie poczucie żalu odrzucając go, ale było one nikłe w porównaniu lekkości, jaka nastąpiła, lekkości, która oblało jej ciało. Wsunęła dłoń pod ramię Rona i znów zaczęli kierować się do kamienicy Hermiony, a ona ponownie powędrowała myślami do Maxa. Chyba podjęła dobrą i właściwą decyzję, jaką mogła, gdyż nie chciała samej siebie zmuszać do czegokolwiek. Wcale nie jesteś taką Smarkatą Kluską, poradziłaś sobie świetnie, jej wewnętrzne dziecko uśmiechnęło się pochlebiająco w jej stronę, a ona musiała się z nim zgodzić. Gdzieś z tyłu głowy miała wizję profesora Snape’a, który był sprawcą, że podjęła taką, a nie inną decyzję. Merlinie…

Rozdziały<< Hermiona i Severus – A kiedy przyjdzie czas Roz. 11Hermiona i Severus – A kiedy przyjdzie czas Roz. 13 >>

Jazz Sevmione

Witaj przybyszu, który zabłądziłeś w otchłani internetu. Miło mi Ciebie gościć w moich skromnych progach. Śmiało usiądź wygodnie, a ja zaproponuję Ci kremowe piwo, dokładnie takie samo jak możesz znaleźć w Pubie pod Trzema Miotłami. Może poznamy się, co myślisz? Jestem Jazz, niebieskooką blondynką, która przeżyła już sporo wiosen. Od 2013 roku autorka bloga: „Hermiona i Severus - Działa na nią jak narkotyk" oraz troszkę młodszego dzieciątka: „Hermiona i Severus - A kiedy przyjdzie czas". Znajdziesz mnie na wattpadzie pod nazwą: Jazz_Sevmione, oraz na bloggerze, gdzie wszystko się zaczęło! 📖 https://the-elusive-shadow.blogspot.com/ 📖 https://enough-for-today.blogspot.com/ [Opowiadanie jest moją fantazją, wyobraźnią, która narodziła się w mojej głowie. Bohaterowie występujący w opowiadaniu są własnością J.K.Rowling z serii książek o Harrym Potterze.] * Zakaz kopiowania i umieszczania gdziekolwiek opowiadań ❗️*

Dodaj komentarz